default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 23.02.2020, Saat: 07:33


Konu Bilgileri
  • Yazar: moderator
  • Okunma: 2887
  • Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Paylaş:

Konuyu Okuyanlar

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu içi Arama..

Hızlı Menü
Hızlı Menü:

Benzer Konular Listesi
Başkan dan Zehir Zembelek
Yazar: moderator
Yorumlar: 0
Okunma: 2,051
Bugün 07:33
Son Yorum: moderator

Benim ek kutum
Benim sidebox kutu içeriğim

Başkan dan Basın Açıklaması

Yazar Konuyu Başlatan: moderator - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2888 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

moderator
Admin Grubu
******
Admin Grubu
Default Avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 1317
Yorum Sayısı: 1,635
Üyelik Tarihi: Bugün
Rep Puanı: 0


Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #1
Konu Tarihi: Bugün 07:33
Yığılca Kültür,Turizm,Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Başkan İbrahim ÇENGEL Bey ve Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veli VERGİLİ Bey 13.03.2015 tarihinde Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan BUDAK beyi makamında ziyaret ettikten sonra il genelinde bir takım ziyaretler gerçekleştirdiler.


[Resim: 2_n8mp1.jpg]


Gerçekleştirilen ziyaretlerde Doğa Turizmini pazarlama, Çadır alanları oluşturulması, Bongalow evleri gibi turizm ağırlıklı konuların harekete geçirilmesi konusu il müdürü ile görüşülerek fikir alışverişinde bulunuldu. Üniversite öğrencilerinin çadır kampı kurulması konuları ele alındı. Başkan ÇENGEL İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan BUDAK’ı 22 Mart da Kdz.Ereğli de yapılacak organizasyona davet etti.

[Resim: _C7ENGEL_coth0.jpg]


Ziyaretlerin ardından Yığılca ilçesine dönen Başkan ÇENGEL Baharın gelişi ile birlikte ilçede hareketlenmesi gereken turizm hareketinin önünde engel olduğunu gördüğü Çimento fabrikası ve taş ocaklar konusunda aşırı derecede dolu olduğunu ve bu konuda Sivil Toplum Kuruluşlarının olmaz ise olmazı olan halkı bilinçlendirme çalışmalarına hız vereceklerini dile getirdi.

[Resim: 5_z9ggj.jpg]


Son zamanlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının Yığılca mızı tanıtım konusunda ellerindeki tüm imkanları kullanarak çalışmalar icra eder iken, ilçemizin turizm hareketinin baltaladığını düşünen ve bu konudaki sıkıntısını son ana kadar dışa vurmaktan çekindiğini söyleyen başkan ÇENGEL şu açıklamalarda bulundu.;

[Resim: 3_9y4i4.jpg]


ÇİMENTO FABRİKALARININ ÇEVREYE MUHTEMEL ETKİLERİ. Çimento fabrikaları partiküller hava kirleticileri arasında ilk sırada yer almaktadır Çimento fabrikalarının bilinen bu etkilerinin yanı sıra belki de üzerinde durulmayan en önemli etkisi çevreye kadmiyum elementi yaymasıdır. Çevreye yayılan kadmiyum toprakta birikmekte böylece bitkilere geçip daha sonra besin zinciri ile insanlar tarafından tüketilmektedir. Kadmiyum insan vücudunda sadece bitkilerle değil aynı zamanda solunum yoluyla da alınmaktadır.

[Resim: 7_gibwu.jpg]


Kadmiyumun maruz kaldığı insanlarda sürekli baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, sinirlilik daha sonra göğüs ağrıları ve astım gibi solunum sistemi hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Fabrikaya yakın olan arazilerdeki ağaçlarda %76,19 daha az meyve alınmaktadır. Çimento fabrikalarından kaynaklanan kirlilik sadece bitkisel üretimi değil aynı zamanda hayvansal üretimi de etkiletmedir. Söz konusu bu tesisler sadece tarım alanlarında verim kaybı ve insan sağlığına olumsuz etkilerle karşımıza çıkmamaktadır.
Aynı zamanda görüntü kirliliği ve özellikle ham madde temin edilmesinde patlatılan dinamitlerden dolayı deprem riskini de beraberinde getirmektedir. Üreticilerin verim kaybından dolayı zarar görmesi durumunda bu zararlarını mahkeme kararıyla tahsil etme haklarının bulunduğunu onlara belirtmektir. Sarkıt ve dikitler bu kayaçların oluşturduğu jeolojik yapılara örnek olabilirler. *Araştırma Gör. Ahmet Kartalkanat. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi. *Çevre mühendisi ve Enerji Yöneticisi Çevresel Etki Değerlendirmesi Sektörel Rehberleri.

[Resim: 6_sogv0.jpg]


Çimento fabrikalarının çevreye olumsuz etkileri : malzeme bulundurma ve depolama(parçacıklar),öğütme(partikül maddelerin),fırın ve klinkler soğutucu dumanı(parçacıklar veya “fırın tozu”, karbonmonoksit ve karbondioksit içeren yanma gazları,hidrokarbonlar,aldehitler,ketonlar ve sülfür ve nitrojen oksitler) işlemlerinde oluşmaktadır. Özetle çimonto tesislerinin en önemli çevresel etkileri baca çıkışı gaz ve toz emisyonları,malzeme depolanması,malzeme ocakları,fabrika içi yollar ve nakliyeden kaynaklanan partikül madde ve toz emisyonları sonucu hava kalitesinin düşmesi,yaş sistemlerden atık su üretimi ve özellikle malzeme çıkarma,kırma-eleme ve kırıcılardan kaynaklanan gürültü oluşumudur.
Taşıt trafiğinden kaynaklı atmosfere partikül madde yayılımı; fırın gazı (SO ve NOx)yayılımı,su kirliliği,hava kirliliği,atmosfere yayılımı,çevreye oluşturacağı risk. Yakıt yada çimento taşıyan ağır kamyonların oluşturduğu tehlikeler. Yüzey sularında erozyon/tortulaşma riski,gürültü oluşumu. İlçemizde çimento fabrikası açılması ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

[Resim: 4_n49e0.jpg]


Bu riskler göz önünde iken dururken: Hoşafoğlu,Güney köyü,Yörükler mahallesi, Gökçeağaç köyü ve tıraşlar köyü Mücavir alan adı altında ilçe merkezine bağlanmaya çalışılırken. En yakın Hebeler köyü,Redifler köyü,Yağcılar, Köseler köyü ilçe merkezine neden dahil edilmez. Demek ki Yığılca’nın geleceği Nüfus artışına değil. Başka amaca. Veya Turizm vurgulu Yığılca’nın geleceği, nüfus artışına değil belirlenen bölgede rant sağlanması gibi düşünceleri çağrıştırıyor insanlara. Bölgede yaşayan insanların neden fikirleri alınarak bilgilendirilmiyor? Çet raporları neden dikkate alınmıyor.
Bizler Yığılca Kültür,Turizm,Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği olarak bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik ve bir takım Çet raporlarına ulaştık. Hiçbir şey bilmiyor isek bu raporlara bir göz atalım. Ben bu konuyu gerek Dernek başkanı sıfatı ile gerekse Turizme gönül vermiş bir Yığılca lı olarak her platforma taşıyacağım. Bu konudan rahatsız olanlar olacaktır. Benim için bu konu hiçbir anlam ifade etmiyor dedi.

Bu günden sonra İlçe adına ve yararına yapılmadığını iddia ettiğimiz ve gözlemlediğimiz her konuda basın açıklaması yapmaktan kaçınmayacağız.

[Resim: 1_xr47s.jpg]


Konu Bağlantı Araçları
Başkan dan Basın Açıklaması Konusunun Linki Direkt Link
Başkan dan Basın Açıklaması Konusunun HTML Kodu HTML Link
Başkan dan Basın Açıklaması Konusu BBCode Linki BBCode Link
Başkan dan Basın Açıklaması Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Başkan dan Zehir Zembelek moderator 0 2,051 Bugün 07:33
Son Yorum: moderator

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Başkan dan Basın Açıklaması indir, Başkan dan Basın Açıklaması Videosu, Başkan dan Basın Açıklaması online izle, Başkan dan Basın Açıklaması Bedava indir, Başkan dan Basın Açıklaması Yükle, Başkan dan Basın Açıklaması Hakkında, Başkan dan Basın Açıklaması nedir, Başkan dan Basın Açıklaması Free indir, Başkan dan Basın Açıklaması oyunu, Başkan dan Basın Açıklaması download


Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü: