default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 16.04.2024, Saat: 07:12


Konu Bilgileri
  • Yazar: moderator
  • Okunma: 6354
  • Yorumlar: 2
Konu Kalitesi: % 2
Paylaş:

Konuyu Okuyanlar

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu içi Arama..

Hızlı Menü
Hızlı Menü:

Benim ek kutum
Benim sidebox kutu içeriğim

Yedigöller

Yazar Konuyu Başlatan: moderator - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 6355 - Yorum Toplam Yorumlar: 2
Konu Kalitesi: % 2
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

moderator
Admin Grubu
******
Admin Grubu
Default Avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 1321
Yorum Sayısı: 1,638
Üyelik Tarihi: Bugün
Rep Puanı: 0


Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #1
Konu Tarihi: Bugün 07:12
YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI


[center][Resim: 100_0056.JPG]


Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu–Yedigöller güzergâhı (karla) kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa–Mengen–Yazıcık üzerinden yapılır.
2019 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

[Resim: 100_0031.JPG]Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonu 1969 yılında burada kurulmuştur. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır.

[Resim: 100_0028.JPG]


Diğer platodan 100 m. yükseklikteki platonun en geniş gölü Nazlıgöl’dür. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan “Şelale Gölü” adı da verilir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgede, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı’dır.

Yedigöller Milli Parkı bilimsel inceleme ve araştırmalar için de kuvvetli bir altyapıya sahiptir. Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahiptir. Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yüksek boylu ve düzgün gövdelidir. Porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de mevcuttur.

[Resim: 100_0025.JPG]


Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti durumundadır. Her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Göllerde göl alası ve gökkuşağı alabalığı vardır.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

[Resim: 100_0037.JPG]


Sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik, dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi rekreatif faaliyetler yapılırken konaklama ihtiyacı Orman Bakanlığı’na ait 40 yatak kapasiteli bungalov evlerde sağlanabilir. Ayrıca, 1 hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama da yapılabilir. Deringöl yanında bulunan balık üretme istasyonundan ücret karşılığı canlı alabalık alınabilir. Ziyaretçilere yıllık ortalama 40.000 adet balık satışı yapılmaktadır. Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır.

[Resim: 100_0034.JPG]


YIĞILCANIN DAĞLARINDA BİR CENNET YEDİGÖLLER

[Resim: yedigoller.jpg]

Sonbaharın son günlerini yaşadığımız bu günler yedi gölleri ziyaret etmenin tam zamanı çünkü milyonlarca çeşit yaprağın binlerce farklı renge bürünüşünü bütün ihtişamıyla yalnızca sonbahar mevsiminde tanıklık etmeniz mümkün olmakta. Yedi göllerde doğanın ana renkleri olan Sarı, Kırmızı ve Yeşilin inanılmaz bütünleşmesi karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Ülkemizin iki büyük metropolü olan Ankara ile İstanbul’un arasında bulunan Yedi Göllere ulaşım son derece kolay bir şekilde sağlanmakta otobüsle veya kendi otomobilinizle Bolu’ya ulaştıktan sonra Yedi göllere ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmiş iseniz dört çeker bir araç kiralayarak da yedi göllere ulaşmanız mümkün olmaktadır.
Yedi göllerde yapabileceğiniz o kadar çok değişik alternatif bulunmakta ki emin olun hangisini yapacağınız konuda çelişkide kalacaksınız. Dilerseniz Osmanlı mutfağının leziz yemeklerini tadabilir, dilerseniz sevgilinizle Abant gölü kıyısında romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle milli park bölgesi ormanın büyüsüne kapılmak için biçilmiş kaftan Yedi göller orman arazisi içinde Büyük Göl, Küçük Göl, Derin Göl, Aşağı Göl ve Orta göl yer almakta en geniş yüzeye sahip Büyük Gölün derinliği 15 metreye kadar ulaşmakta.

[Resim: yedigoller-gezisi.jpg]

Yedigöller’de Dört Mevsim Ayrıcalığı

Yılın hemen hemen her mevsiminde yağmur alan Yedigöller’de nemli havayı seven ağaçlar yetişmekte burada kendinizi bir masal aleminde hissedecek her mevsim farklı güzellikler tadacaksınız.

Yedigöller’in Tadına Varmak İçin Yapılması Gerekenler

Sabahları çok erken hatta gün doğmadan kalkmalı ve ormanın güzelliklerini yansıtan o güzel saatlerde yapacağınız yürüyüşle doğal hayatın size sunduğu sürprizlerle karşılaşabilir ve şehir hayatından koparak kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz.
Yola kendi aracınızla çıkacaksanız mutlak suretle yol durumunu göz önüne alarak aracınıza bakım yaptırmayı yanınıza çekme halatı, takoz, zincir almayı ihmal etmeyin
Yedi Göller muhteşem bir parkın içinde yer almasına rağmen gelen ziyaretçilerin taleplerini karşılayacak düzeyde konaklama tesisi bulunmakta bu sebepten dolayı Yedi göllere gelmeden yanınıza sağlam bir çadır almayı unutmayın. Geceleri çadırınızın yanında yakılan ateşin etrafında yenen yemeklerin ve yapılan sohbetlerin tadına varamayacaksınız.

Yedigöller Görmek İçin 3 Neden

1: Fotoğraf tutkunları için biçilmiş bir kaftandır Yedigöller sırf fotoğraf çekmek için bile gelinebilecek doğal güzelliklere sahiptir.

2: Tatili sadece yan gelip yatmak dinlenmek olarak düşünmeyenler için çeşitli alternatifler mevcut Yedigöller de örneğin yürüyüş parkurları maceracı yanınızı ortaya çıkarabilir.

3: Yedigöller de Off Road tutkunlarını memnun edecek birçok alternatif rota da bulunmakta.

YIĞILCA DAN YEDİGÖLLERE NASIL GİDİLİR
Yığılca, Saklıkent Şelalesi, Sarıkaya, Gökçekaya Mağarası gibi daha birçok bilinen doğa güzelliğine sahip. Şimdi de ilçe merkezinden ayrılarak şiirsel güzellikte bir güzergâhtan bir başka cennete, kısacası yılların klasiği Yedigöller Milli Parkı’na kadar gidip yol boyunca ne var ne yok bakmakta fayda var.

Profesyonel haritalarda manzarası güzel yollar yeşil hatla belirtiliyor. Yığılca, Yedigöller yol ağı da bunlardan birisi. Yeşil renge doyacağınız bu güzergâhta belirgin özellik yöresel köy evleri, ekili alanlar, ürünleri kuşlardan korumak amacıyla konulmuş esprili korkuluklar, koyun, kuzu sürüleri, zengin flora, zengin fauna (Hayvan varlığı) olarak özetlenebilir.

Bu yolun tercih edilmesinin bir başka nedeni ise özellikle İstanbulluların en kısa tatillerinde bile huzur sığınağı olarak gördükleri Yedigöller’e klasik yoldan değil, farklı bir rotada yol alırken farklı ortamları tanıyabilmek.
Eğer aceleniz yoksa otoyolu kullanmak yerine kent yaşamını üzerinizden sıyırıp atmak isterseniz, geze geze bu güzergâhı kullanabilirsiniz.
Yığılca merkezindeki cami ile yanı başında çeşmesinin arka tarafında yeni yapılmış dinlenme parkı ve binalar var.

Bu evler arasından geçtikten sonra, doğa ile baş başa kalıyorsunuz. İlk köy olan Yağcılar sağınızda yer alıp, sırayla dizili saman depoları, köy evleri, tarım arabaları, köy fırını gibi tipik yaşantılara şahit oluyorsunuz. Yörede alabalık üreten bir restoran hizmet veriyor.

Çınar, kavlan, kayın, çam, meşe ağaçları gölgesinde devam ettiğiniz yolda, cılız bir dere yol boyunca size eşlik ediyor. Beraberinizde piknik malzemesi varsa su kenarı ağaç gölgeli adım başı uygun alanlar buluyor, su ve kuş sesine kendinizi teslim edebiliyorsunuz. Yolun devamında köprü ile karşılaşıyor, sola Karakaş, Yedigöller yoluna giriyorsunuz.

Yol, küçük bir köprüyle derenin solundan sağına geçip devam ediyor. Amatör yön tabelalarının çoğu ağaç gövdelerine asılmış güzergâh, fındıkçıların korunakları, bağ evleri ile göz okşuyor. Yükseklerde uçan doğan, şahin, akbaba gibi kuşlar ilginizi çekiyor, uzakta olsalar da fotoğraflamak istiyorsunuz. Yine bir köprü yine ikiye ayrılan bir yol ile karşılaşıyor, sol yönü takip ediyorsunuz.

Yol bu defa sizi Karataş Köyü içinden geçirip tepelere çıkartarak yükseklerden seyir imkânı veriyor. Koyun sürüleri, kademelerle sıralanan gölgeli tepeler, Pelit Köyü’ne dek uzanıyor.

Mercedes iş başında
Bir zamanlar kervan yolu olup, günümüzde define arayıcıların da ziyaret ettiği, sert inişli kaya yapısıyla ilgi çeken Ayıkaya ve Kapıkaya’yı uzaktan görüp, Yaylatepe, Mengen gibi köyler arasından Yedigöller’e ulaşıyorsunuz.

Yolun büyük bölümü asfalt, toprak bölümler de var. Çevreyi görerek gidebilmek için gündüz yolculuğu tercih sebebi olabilir, yakıt ikmali yol öncesi yapılmalı. Hız yapılmamalı.


Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alan Milli Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km'sinden Yeniçağa ve 190 km'sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır.

Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan Milli Parkta heyelanın oluşturduğu göller "Orman Denizi" ni andıran zengin bitki örtüsü göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli ana kaynakları oluştururlar. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada zaman zaman göçük yer hareketleri sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlantılıdır.

Milli Parkta hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

Etkili koruma ile Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır.

[Resim: 100_0035.JPG]


Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu 1969 yılında bu Milli Parkta kurulmuştur. Dolayısıyla rekreasyonel açıdan olta balıkçılığına kaynak olmuştur. Balıkçıların Abant'tan getirdikleri Alabalık türü, yedigöllerin doğal alabalık çeşitlerinin yumurtalarını yiyerek yok olma noktasına getirmiştir. Ayrıca kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotografçılık ziyaretçilerin uğraşlarıdır.

Yedigöler Milli Parkı içerisindeki Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görmek mümkün olduğu gibi, bu güzergah üzerinde anıt ağaç levhasını da görmek mümkündür. Yol kenarındaki levhanın bulunduğu yerden patika takip edildiğinde anıt ağaç görülebilir. Geyik üretim alanı ziyaret edilebilir.


[Resim: 100_0083.JPG]


Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Park içinde kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi rekreaktif faaliyetler yapılırken konaklama ve yiyecek ihtiyaçları da tesis edilen dinlenme evleri, kır gazinosu ve büfeden karşılanılabilir.

Milli Parkta çadırla ve karavanla konaklanabildiği gibi, misafirhane ve bungalovlardan da faydalanılabilir

[Resim: 100_0146.JPG]


[Resim: 20130706_192927.jpg]


[Resim: 20130706_192854.jpg]


[Resim: 20130706_192221.jpg]


[Resim: 20130706_192743.jpg]


[Resim: 20130706_190601.jpg]


[Resim: 20130706_170512.jpg]


[Resim: 20130706_190654.jpg]


[Resim: CIMG2183.JPG]


[Resim: CIMG2158.JPG]


[Resim: CIMG2153.JPG]


[Resim: CIMG2090.JPG]


[Resim: CIMG2081.JPG]


[Resim: CIMG2039.JPG]


[Resim: CIMG2069.JPG]
sabriarikan
Köşe Yazarı
*
Üye Grubu
Default Avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 10
Yorum Sayısı: 84
Üyelik Tarihi: Bugün
Rep Puanı: 0


Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #2
Konu Tarihi: Bugün 07:12
Emeğine sağlık dostum harika manzaralar ve harika bir yazı teşekkür ederim dostum.
moderator
Admin Grubu
******
Admin Grubu
Default Avatar
Durum: Çevrimdışı
Konu Sayısı: 1321
Yorum Sayısı: 1,638
Üyelik Tarihi: Bugün
Rep Puanı: 0


Kişisel Bilgileri: v
Yorum: #3
Konu Tarihi: Bugün 07:12
Eyvallah Üstadım. Amaç Saklı Kent e hizmet ise Sonuna kadar inş. Tabi ki hep birlikte...


Konu Bağlantı Araçları
Yedigöller Konusunun Linki Direkt Link
Yedigöller Konusunun HTML Kodu HTML Link
Yedigöller Konusu BBCode Linki BBCode Link
Yedigöller Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Yedigöller indir, Yedigöller Videosu, Yedigöller online izle, Yedigöller Bedava indir, Yedigöller Yükle, Yedigöller Hakkında, Yedigöller nedir, Yedigöller Free indir, Yedigöller oyunu, Yedigöller download


Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü:
Hızlı Menü: